ALTINDAĞ HAKKINDA - Altındağ İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
 ALTINDAĞ HAKKINDA

 Tarih : 16.08.2012


Altındağ Hakkında

 

ALTINDAĞ İLÇESİNİN TARİHİ, FİZİKİ VE COĞRAFİ DURUMU
 
          -Tarihi ve Coğrafi Yapısı :
 

Altındağ, Ankara'nın metropol ilçelerinden biridir. 1984 yılında ilçe haline getirilmiştir. İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 1 belde, 7 köy ve 113 mahalleden oluşmaktadır.İlçe nüfusu 2011 yılı tuik verilerine göre 365.915 kişi,yüzölçümü 573 km2,rakım 850 m’ dir.İlçenin doğusunda Elmadağ,batısında Keçiören,kuzeyinde Akyurt ve güneyinde Çankaya ve Mamak ilçeleri bulunmaktadır.Ankara’yı Ankara yapan tüm değerler Altındağ’dadır. Altındağ’ın (Eski Ankara’nın) tarihi, Kale’nin tarihiyle özdeş sayılır.Cumhuriyeti kuran ilk meclis ve Cumhuriyet’in simgesi Zafer Anıtı Altındağ’ın merkezi Ulus’tadır. Yüzyıllardır ayakta kalan 30’a yakın Selçuklu ve Osmanlı dönemi camisi de tüm ihtişamlarıyla kenti süslemeyi sürdürüyor. Sulu Han ticaretiyle, Çengel Han sanayi müzesiyle, Pirinç Han ise kültür ve sanat merkezi olarak Altındağ’a hayat veriyor; Roma Hamamı, Augustus Tapınağı, Julianus Sütunu Roma ve Bizans İmparatorluklarına ait tarihi eserlerdir.

-İklim Durumu:

Genel olarak karasal iklimin hüküm sürdüğü Altındağ’ da kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Yağışlar en çok ilkbahar mevsimindedir. Gece ile gündüz, yaz ile kış mevsimi arasında önemli sıcaklık farkları bulunur. En sıcak aylar Temmuz (ortalama 23,4 °C) ve Ağustos (ortalama 23,9 °C), en soğuk aylar ise Ocak (ortalama 0,6 °C) ve Şubat (ortalama 1 °C) olarak belirlenmiştir.

-Bitki Örtüsü ve Toprak Yapısı:

Tarım; İlçemiz genellikle dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olup, ova kısımları tüm arazinin az bir kısmını kapsar, dikkat çekici bir özellik olarak tarım arazilerinin kireç topraklardan oluştuğu görülmektedir.


 
Altındağ İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
URL:
http://www.altindagtarim.gov.tr/yazdir.asp?ID=12